1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Передплачуйте районну газету "Вперед". Передплатний індекс - 61739. Газета "Вперед" ваш надійний орієнтир у морі інформації району. Це свіжі події, неприховані факти, корисні поради, цікаві розповіді про земляків.

РекламаЦей проект був ініційований молоддю з Гміни Клодзко. Зацікавленість довгою і бурхливою історією регіону, яка сягає з часів Другої світової війни і до сьогоднішнього дня, викликає різні емоції, і призвела до того, що молодь вирішила на імплементацію проекту. Одною з головних цілей обміну молоді була зміна стереотипів, що стосуються поляків і українців в контексті нашої спільної історії.

Обмін молоді був доброю можливістю для пізнання схожості між Польщою і Україною, як і пізнання наших традицій і культури. Проект мав на меті також визначення позиції молодої людини як громадянина в своїй Батьківщині, а також в Європі, де є його місце, і що може зробити індивідуальність свідомим громадянином Європи.  
Європейський Форум Молоді разом з Гміною Клодзко, а також Центром Культури, Спорту і Рекреації в Овджеговіцах Гміни Клодзко прийняли на себе організацію обміну молоді. Партнерською Організацією з України була "Благодійна організація „Благодійний Фонд «Кіровоградщина: XXI століття" з Олександрівки Кіровоградсьї області (Україна). Проект ,, Молоді Посли майбутнього'' був профінансований в рамках програму -,,Польська - Українська Рада обміну молоді''. 
Перед початком проекту проходив підготовчий візит протягом 1–3 жовтня 2016 року у Бистшици Клодзкій. У підготовчому візиті взяли участь один лідер і один учасник з польської і української групи, які зустрілися з організацією, координуючою проект - EFM. Під час підготовчого візиту ми обговорили головний принцип і мету обміну молоді, а також всі логістичні питання. Детально був також обговорений план, всі дії під час обміну молоді, щоб кожен, хто брав участь, був активним і були досягнуті головні цілі проекту. 
Всі учасники проекту перед початком роботи отримали відповідну підготовку від організацій через особисті зустрічі, телефонні розмови, мейловий обмін, також протягом зустрічі у skype. Учасники обох груп були проінформовані про діяльність і мету проекту, разом детально обговорили весь план обміну молоді. У рамках підготовки до проекту була також організована skype-конференція зі всіма учасниками проекту від імені польської і української груп. 
Обмін молоді ,,Молоді Посли Майбутнього'' проходив 23-30 жовтня 2016 року. Учасники проекту були поселені в ,,Центрі інтеграції і міжнародних зустрічей молоді” у Гірному Довгополі - мальовничому селі, оточеному прекрасними горами. У проекті взяли участь 30 учасників у віці 16-23 роки та два лідери груп. Всі учасники були активно націлені на співпрацю та реалізацію плану обміну. Програма передбачала максимальну інтеграцію учасників, можливість дискусій, дебатів, обміну враженнями. 
У неділю, 23 жовтня, Польсько-український обмін молоді офіціально розпочався. Про це оголосили президент ЄФМ Мажена Пітус, координатор проекту - Магдалена Шабуню, а також учасники з польської і української груп. Перший день обміну молоді був сконцентрований на інтеграції учасників проекту через ігри і інтеграційні забави, роботу в групах, презентації організації. Презентація Польщі і України, дозволила познайомитись ближче з культурою і традицією обох держав, в програмі також була дегустація польсько –українських страв та ласощів.  
Дебати на тему ,,Минуле нас поєднує чи розділяє'' були організовані в школі в Бисщици Клодзко. Метою дебатів було визначення схожості і різниці між Польщею і Україною у контексті нашої спільної історії. Цікава і бурхлива дискусія учасників дозволила обмінюватися аргументами і вносити своє бачення теми. Разом було визначено, що обидві країни мають розбіжності і багато спільного, тому і цінні одна для одної. 
У Центрі Культури, Спорту і Рекреації в Клодзькому Овджиговіце молодь мала можливість дізнатися про культуру та історію регіону. Місцевий хор організував концерт, який став доброю нагодою до пізнання традиційної народної музики і танцю. Молодь також взяла участь в кулінарних майстернях, під час яких спільно варили польські і українські страви - бігос, українські голубці, вареникі і деруни. В черговий раз учасники довели - наші культури і традиціі схожі. Під час зустрічі в Клолзьких Овджиговіцах молодь мала можливість провести інтерв'ю з особами, яких переселили під час другої Світової війни на наші території. Історії, що розповідали живі свідки історії, переповнені були болем і стражданням, пов'язаними з пережитим горем. Молодь завдяки інтерв’ю отримала добру лекцію ,,життя'' і усвідомила цінність свободи. 
Другий тур інтерв'ю відбувся в Кендежині Козлим з групою осіб, яка також була переселена на територію Силезії або виселена на території Сибіру під час другої Світової війни. Переселенці вели розмови з молоддю в ролі живих свідків історії, розповідаючи, як складалася історія обох країн. Під час зустрічі в Кендежині Козлим учасників молодіжного обміну зустріли польсько- українським концертом народних пісень, які виконав хор ,,Відлуння Кресів''. Під час зустрічі з хором молодь мала також організовані музичні майстерні, завдяки яким спільно з хором ,,Відлуння Кресів'' учасники проекту заспівали ,,Гей, соколи'' на польській і українській мові. Під час візиту в Силезію молодь мала можливість відвідати найбільший амфітеатр, побудований в часи другої Світової війни, а також монастир на горі Святої Анни. 
З метою кращого пізнання культури і історії регіону Клодзької Улоговини, для учасників обміну був організований урок історії з відвідуванням Музею Клодзкої Землі . Урок історії в музеї базувався на стосунках колишніх виселених і переселених людях на наші території, на їх спогадах, пов'язаних з цими подіями. Під час візиту в музей молодь мала також можливість ознайомитися з виставками картин сучасних митців з Чехії, виставками скла і годинників. Після візиту в музеї учасники проекту оглянули місто Клодзко.  
Учасники обміну молоді під час проекту зустрілися також з вуйтом Гміни Клодзко і Молодіжною Радою Гміни Клодзко. Молодь Ради Гміни, зокрема, розповіла учасникам свої завдання і обов’язки, представила актуальні проекти, що стосуються місцевої молоді, якими зараз займаються. Вуйт Гміни Клодзко Пан Станіслав Лонгава розповів, чим займаються і як функціонують окремі установи Гміни на її території, додатково під час зустрічі була порушена тема подальшої співпраці з Україною в майбутніх проектах в партнерстві з Європейським Форумом Молоді і Гміною Клодзко. 
Цей день обміну його учасники закінчили спортивними змаганнями, організованими в спортивному залі в Інтеграційній школі у Вершинній. Ігри і спортивні зманання були організовані з метою загартування спортивного духу та зацікавленості у колективній роботі.  
Дискусії на тему ,,Як я бачу себе? Як мене бачать інші?'' також були проведені в процесі обміну молоді. Ці заняття дали можливістю учасникам інтегрувати ,,себе'' в наших місцевих спільнотах, продемонструвати, як нас і себе вони бачать в інших ролях. А ще учасники мали можливість продемонструвати подолання стереотипів у суспільстві. Спільно з міжнародними волонтерами ЄФМ були створені культурні мапи, які стали платформами для кращого розуміння поведінки громадян різних европейських країн у світовому. Потім учасники були поділені на колективи, які підготували короткі фільми, як місцева спільнота ставиться до проблем: стереотипи статі, дискримінація, расизм, ксенофобія і сексизм. На закінчення дня волонтери з різних частин світу підготували міжнародний вечір, під час якого продемонстрували традиції і культуру країни, з якої походять. 
Одною з тем обговорення учасниками проекту було визначення ролі молоді я Польщі і України. Молоді люди під час майстерних занять мали можливість обговорити питання, як бачать свою роль в Батьківщині і що можуть зробити на краще, як молоді посли майбутнього. Молодь представила своє бачення вирішення проблем в контексті нинішньої кризи міграційної в Європі. Тема була дуже близька українській групі через події анексії Криму та військових дій на Сході України, адже з’явилася така проблема – міграція українських громадан. Після бурхливої дискусії, молоді люди підготували плакати з метою демонстрації ситуації з біженцями та ставленнями громадян їх держав до глобальної міграційної кризи в Європі. У другій частині занять ми зосередилися на нинішньому значенні поняття буття молодого європейця в контексті ролі і європейської ідентичності . Підсумовуючи весь день проведених майстерень, учасники взяли участь в лекції про Європейський Союз. 
В остатній вечір проекту обміну молоді в Поляниці Здруй були організовані святкова вечеря та дискотека. На цьому банкеті були присутні всі учасники проекту, вуйт Гміни Клодзко, директор Центру Культури, Спорту і Рекреації в Овджеговіцах Клодзьких , члени координуючої організації - ЄФМ. Той вечір був сповнений дискусіями, танцями та забавами польської та української молоді. 
В останній день проекту обміну молоді було підбито підсумок роботи, підготовлено статті, плакати, де були продемонстровані найближчі цілі молоді. Учасники мали можливість оцінити всі аспекти проекту, починаючи від сторони логістичної до атмосфеіу в групі і проведенні всіх занять. На закінчення проекту ,, Молоді Посли Майбутнього'' кожному учасникові був вручений сертифікат, що підтверджував його участь в обміні молоді. 

Після закінчення проекту обидві україно-польські групи, представники ЄФМ та Благодійної організації „Благодійний Фонд: Кіровоградщина ХХІ століття” мали можливість побувати в учнівських колективах і розповісти молоді їх країн про мету і діяльність проекту. А ще учасники обміну молоді під час зустрічей у розмовах з своїми однолітками ділилися своїми враженнями від проекту, новими знайомствами, інформацією про культуру та історію Польщі, яку дізналися у ході проекту „Молоді Посли Майбутнього”.

Події в Україні

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Інші посилання